Puste zdjęcie

Kierownik – Lekarz Kierujący Oddziałem Neurologii i Oddziałem Udarowym

prof. dr hab. n. med. Monika Rudzińska-Bar

dr n. med. Magdalena Wójcik - Pędziwiatr Zastępca Kierownika – Lekarza Kierującego Oddziałem Neurologii i Oddziałem Udarowym

Zastępca Kierownika – Lekarza Kierującego Oddziałem Neurologii i Oddziałem Udarowym

dr n. med. Magdalena Wójcik - Pędziwiatr

Zdjęcie przedstawia mgr Ewa Deńca

Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego

mgr Ewa Deńca

Telefony:

Ordynator: 12 25 78 305

Sekretariat : 12 25 78 504

Dyżurka lekarska: 12 25 78 452

Pracownia EEG: 12 25 78 742

Oddziałowa: 12 25 78 506

Dyżurka pielęgniarek: 12 25 78 505; 12 25 78 704

e-mail: neurologia@narutowicz.krakow.pl

 

Kadra:

Lekarze specjaliści z zakresu neurologii:

prof. dr hab. n. med. Monika Rudzińska-Bar

dr n. med. Magdalena Wójcik - Pędziwiatr

dr n. med. Natalia Grabska

lek. med. Anna Maria Łopatkiewicz

lek. med. Emilia Sokołowska-Kwaśniak

lek. med. Małgorzata Pastuszak

lek. med. Ewa Zakrzewska-Luftglass

lek. med. Renata Kosobucka-Peszat

lek. med. Agnieszka Pułyk

lek. med. Tomasz Tomaszewski

lek. med. Gabriela Rusin

lek. Sakina Kalinina


Lekarze rezydenci:

lek. med. Monika Załęcka-Sowiar

 

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Ewa Deńca

Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: mgr Barbara Jabłońska

 

Sekretarki medyczne:

Dominika Antkiewicz-Bujak

Anna Wieczorek

 

Neuropsycholog - specjalista psycholog kliniczny: mgr Agnieszka Pater

Neurologopeda: mgr Katarzyna Rusek-Kubica

Logopeda: mgr Maria Wawrzon

Fizjoterapeuci: mgr Dorota Beck, mgr Błażej Dróżdż

Technik EEG: mgr Gabriela Jarosz

 

Lokalizacja oddziału w Szpitalu:

Oddział usytuowany jest na parterze budynku Księdza Siemaszki nad Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

 

Profil i specyfika oddziału:

Oddział Neurologiczny w Szpitalu im. G Narutowicza powstał w 1934, pierwotnie jako Pododdział Neurologiczny przy Oddziale Chorób Wewnętrznych, pod kierunkiem znanego neurologa, doc. dr Eugeniusza Brzezickiego. W 1946 roku Oddział Neurologiczny uzyskał samodzielność. W marcu 2013 roku przy Oddziale Neurologii otwarto Pododdział Udarowy, gdzie stosowane są nowoczesne metody diagnostyki i leczenia m.in. trombolizą dożylną. Obecnie oddział dysponuje 30 łóżkami (16 łóżek udarowych, 14 łóżek neurologicznych), w tym 4 łóżkami intensywnego nadzoru. W ciągu roku na oddziale leczonych jest około 1500 pacjentów. Przy Oddziale funkcjonują specjalistyczne pracownie: EEG, Video EEG, EMG oraz Pracownia Posturografii. Pracownia EEG zabezpiecza potrzeby diagnostyczne pacjentów przebywających w Oddziale, jak i chorych ambulatoryjnych. Pracownia Elektroencefalografii wykonuje rocznie około 1000 badań. W pracowni EMG wykonywane są badania chorych hospitalizowanych, jak również leczonych ambulatoryjnie. W Oddziale leczeni są pacjenci z chorobami neurologicznymi o różnym stopniu zaawansowania. Leczenie farmakologiczne jest uzupełniane leczeniem rehabilitacyjnym, a terapia prowadzona w Oddziale jest kontynuowana ambulatoryjnie.

 

Personel Oddziału i Poradni:

Od 2024 roku Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym oraz Poradnią Neurologiczną kieruje prof. dr hab. med. Monika Rudzińska-Bar, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, w latach 2000-2014 ordynator Oddziału Chorób Zwyrodnieniowych Mózgu Kliniki Neurologii CMUJ w Krakowie, w latach 2014-2019 Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii i Chorób Wieku Podeszłego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, była prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych, była przewodnicząca Sekcji Chorób Pozapiramidowych PTN, obecnie vice-przewodnicząca Sekcji Zaburzeń Snu PTN, członek wielu towarzystw międzynarodowych między innymi AAN, MDS, EAN, EnrollHD.

Zespół lekarski pracujący w Oddziale Neurologii specjalizuje się w leczeniu chorób zwyrodnieniowych mózgu. Wielu lekarzy Oddziału ma umiejętności potwierdzone odpowiednimi certyfikatami oraz wieloletnie doświadczenie zdobyte w ośrodkach klinicznych w leczeniu toksyną botulinową dystonii, spastyczności kończyn, migreny przewlekłej oraz leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona terapiami infuzyjnymi oraz głęboką stymulacją mózgu. 

W skład zespołu diagnostyczno-terapeutycznego Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym oprócz specjalistycznego zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego wchodzą specjalista neuropsycholog kliniczny, neurologopeda, logopeda, rehabilitanci oraz masażysta i opiekunowie. Oddział współpracuje także z dietetykiem.

 

Możliwości diagnostyczno-terapeutyczne:

Oddział i Poradnia specjalizują się w leczeniu chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy choroby z innymi zaburzeniami ruchowymi, w tym dystonia, drżenie, pląsawica, choroba tikowa i ataksja.

W ramach Oddziału i Poradni funkcjonuje Małopolskie Centrum Diagnostyki i Leczenia Choroby Parkinsona oraz Małopolskie Centrum Diagnostyki I Leczenia Dystonii.

Zadaniem Małopolskiego Centrum Diagnostyki i Leczenie Choroby Parkinsona jest pogłębiona diagnostyka objawów ruchowych i pozaruchowych (głównie: zaburzeń poznawczych, zaburzeń nastroju i napędu, zaburzeń autonomicznych oraz zaburzeń snu) oraz kompleksowe leczenie i opieka nad chorymi z wykorzystaniem nowoczesnego leczenia wspartego rehabilitacją ruchową.  Małopolskiego Centrum Diagnostyki i Leczenia Choroby Parkinsona oferuje świadczenie eksperckiej opieki medycznej dla chorych z całego regionu małopolski. Diagnostyka różnicowa zespołów parkinsonowskich jest trudna i wymaga wiedzy eksperckiej.  Właściwe leczenie pacjentów z chorobą Parkinsona umożliwia wydłużenie ich samodzielności co zmniejsza obciążenie opiekunów, głównie członków rodziny i zmniejsza zapotrzebowanie na pomoc ze strony placówek służby zdrowia. Utrzymanie osób z chorobą Parkinsona jak najdłużej w pełnej samodzielności poprawia funkcjonowanie społeczne chorego i jego rodziny.

MCDLchP oferuje chorym kompleksową opiekę: leczenie neurologiczne, porady dietetyczne, konsultacje neuropsychologiczne, porady logopedyczne, leczenie toksyną botulinową dystonii występujących w przebiegu choroby Parkinsona, opiekę pielęgniarki specjalizującej się w leczeniu choroby Parkinsona, konsultacje rehabilitacyjne, konsultacje neurochirurgiczne, ponadto regularne porady związane z ustawieniami parametrów DBS u chorych po operacji wszczepienia stymulatora. Oddział Neurologii SMS im. G. Narutowicza aplikuje do NFZ o otrzymanie możliwości leczenie terapiami infuzyjnymi w ramach programu B90.

Zespół lekarzy Oddziału Neurologii SMS im. G. Narutowicza od wielu lat współpracuje z Stowarzyszeniem Pacjentów Chorych na Chorobą Parkinsona „Ostoja” organizując liczne wykłady i inne zajęcia dla pacjentów a także pomoc rehabilitacyjną we współpracy z asystentami, doktorantami i studentami  AWF.

Małopolskie Centrum Diagnostyki I Leczenia Dystonii oferuje diagnostykę różnicową i specjalistyczne leczenie chorym z dystonią ogniskową i połowiczym kurczem twarzy

Oddział prowadzi także Program leczenia dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy toksyną botulinową [B28].

Dystonia jest chorobą, której początek może wystąpić w każdym wieku od dzieciństwa do starości. Objawy dystonii polegające na nieprawidłowych skurczach mięśni powodujących niewłaściwą postawę ciała prowadzą do przykurczy mięśniowych, a potem do deformacji kośćca. Chorzy, którym nie postawiono właściwej diagnozy i nie wprowadzono dostępnego od 30 lat leczenia toksyna botulinową skazani są na kalectwo i utratę samodzielności.  Leczenie dystonii wymaga podawania iniekcji do końca życia, z reguły co 3 miesiące.

Wielu lekarzy Oddziału ma specjalistyczne umiejętności potwierdzone certyfikatami oraz wieloletnie doświadczenie zdobyte w ośrodkach klinicznych leczenia toksyną botulinową dystonii.  Celem Małopolskiego Centrum Diagnostyki i Leczenia Dystonii jest świadczenie eksperckiej opieki medycznej dla chorych z całego regionu Małopolski. Diagnostyka różnicowa zespołów dystonicznych jest trudna i wymaga wiedzy eksperckiej. Zespół lekarzy SMS im G. Narutowicza od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Pacjentów Chorych na Dystonie „Pomagamy” organizując liczne wykłady i prelekcje dla pacjentów a także pomoc rehabilitacyjną organizowaną wraz ze studentami AWF.

Do oddziału przyjmowani są chorzy z chorobami naczyniowymi mózgu (zawały mózgu, krwotoki śródczaszkowe, przejściowe niedokrwienia mózgu), chorzy do diagnostyki i leczenia chorób demielinizacyjnych, napadów padaczkowych. Prowadzimy leczenie i diagnostykę w zakresie polineuropatii i chorób nerwowo- mięśniowych, bólów głowy, guzów układu nerwowego, chorób zapalnych, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa (rwa kulszowa i inne zespoły korzeniowe). Integralną częścią leczenia neurologicznego i udarowego jest rehabilitacja. Z chorymi pracuje zespół składający się ze specjalistów w zakresie rehabilitacji i masażysta. Oferujemy naszym pacjentom wsparcie ze strony psychologa i logopedy. Oddział Neurologii prowadzi pacjentów objętych Programem leczenia stwardnienia rozsianego.

 

Informacje dodatkowe:

Oddział posiada akredytację przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie specjalizacji z neurologii.

Odwiedziny w oddziale codziennie w godzinach 14:30 do 18:30.

 

 

 

BAZA DOSTĘPNYCH USŁUG OPIEKI ZDROWOTNEJ

ODDZIAŁ NEUROLOGII I ODDZIAŁ UDAROWY

ZAPEWNIA DIAGNOSTYKĘ I LECZENIE W ZAKRESIE:

 

  • BÓLE GŁOWY
  • CHOROBY DEMIELINIZACYJNE
  • CHOROBY MIĘŚNI
  • CHOROBY NACZYŃ MÓZGOWYCH - LECZENIE ZACHOWAWCZE
  • CHOROBY NERWÓW CZASZKOWYCH
  • CHOROBY NERWÓW OBWODOWYCH
  • CHOROBY NEURONU RUCHOWEGO
  • CHOROBY ZWYRODNIENIOWE OUN
  • GUZY MÓZGU I RDZENIA KRĘGOWEGO
  • INNE CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO
  • KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA POLINEUROPATII I CHORÓB MIĘŚNI
  • KOMPLEKSOWE LECZENIE UDARÓW MÓZGU
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE URAZÓW
  • PADACZKA - DIAGNOSTYKA I LECZENIE
  • PRZEMIJAJĄCE NIEDOKRWIENIE MÓZGU
  • PRZEMIJAJĄCE NIEDOKRWIENIE MÓZGU - ROZSZERZONA DIAGNOSTYKA
  • UDAR MÓZGU - LECZENIE
  • URAZY GŁOWY BEZ ISTOTNEGO USZKODZENIA MÓZGU LECZONE ZACHOWAWCZO
  • URAZY GŁOWY Z ISTOTNYM USZKODZENIEM MÓZGU LECZONE ZACHOWAWCZO
  • ZABURZENIA RÓWNOWAGI
  • ZESPOŁY BÓLOWE KRĘGOSLUPA
  • LECZENIE STWARDNIENIA ROZSIANEGO
  • LECZENIE DYSTONII  I POŁOWICZEGO KURCZU TWARZY