SESJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA „CHIRURGICZNE LECZENIE SKRAJNEJ OTYŁOŚCI”
„Chirurgiczne leczenie skrajnej otyłości”
29 kwietnia 2003 r. odbyła się sesja naukowo – szkoleniowa pt. „Chirurgiczne leczenie skrajnej otyłości” zorganizowana w formie telekonferencji wspólnie z Centrum Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku.
W ramach sesji po raz pierwszy została wykonana pokazowa operacja laparoskopowego opaskowania żołądka. Przeprowadzili ją dr Matthias Scheyer z Austrii i prof. Edward Stanowski, przewodniczący Sekcji Videochirurgii Tow. Chir. Pol. w Warszawie.
– Po raz pierwszy w Polsce zastosowaliśmy najnowszy model opaski, która jest miękka, można ją od razu laparoskopowo wprowadzić na miejsce i można ją też w każdej chwili w ten sam sposób usunąć. Można tez regulować stopień jej przepustowości, w zależności od samopoczucia pacjenta i spadku wagi – powiedział docent Roman M. Herman, kierownik III Katedry i Kliniki Chirurgii CMUJ, działającej w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie.
Najnowocześniejsza opaska, która już uzyskała atest polski, jest produktem austriackim. Podczas naukowo – szkoleniowej sesji odbyły się także prelekcje pt.: „Leczenie otyłości – zasady postępowania” wygłoszoną przez dr med. Katarzynę Cyganek z Katedry i Kliniki Chorób Matabolicznych CMUJ oraz „Podstawy chirurgicznego leczenia skrajnej otyłości”, którą poprowadził doc. dr hab. R. M. Herman.
Sponsorem sesji naukowo – szkoleniowej „Chirurgiczne leczenie skrajnej otyłości” była firma MEDIM, dystrybutor f. Karl Storz i AMI, producent opasek żołądkowych.