Zdjęcie Dr n. med. Wojciech Kolawa

Kierownik - Lekarz Kierujący Oddziałem Położnictwa i Ginekologii z Onkologią​ 

dr n. med. Wojciech Kolawa

 

Zdjęcie Lek. med. Marek Gładysz

Zastępca Kierownika - Lekarza Kierującego Oddziałem Położnictwa i Ginekologii z Onkologią

lek. med. Marek Gładysz

lek. med. Michał Jankiewicz

Zastępca Kierownika - Lekarza Kierującego Oddziałem Położnictwa i Ginekologii z Onkologią  

lek. med. Michał Jankiewicz 

Beata Sendor

Położna Oddziałowa Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Onkologią

mgr Beata Sendor

Telefony:

Ordynator/Sekretariat: 12 25 78 580

Poradnia Ginekologiczno-Położnicza: 12 25 78 272

Sala Porodowa: 12 25 78 684

Dyżurka lekarska: 12 25 78 781

Oddział Położniczy: 12 25 78 482

Oddział Ginekologii: 12 25 78 680

Szkoła Rodzenia: 539 093 623

email - Oddział: ginpol@narutowicz.krakow.pl

email -  Szkoła Rodzenia:szkolarodzenia@narutowicz.krakow.pl 

Fanpage na Facebooku:

https://www.facebook.com/poloznictwonarutowicz?locale=pl_PL

 

Kadra:

Lekarze specjaliści w zakresie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej:

Dr n. med. Wojciech Kolawa

lek. Michał Jankiewicz 

lek. Daniel Glanowski

 

Lekarze specjaliści w zakresie położnictwa i ginekologii:

lek. Marek Gładysz

lek. Jan Kuś

lek. Andrzej Miaśkiewicz

lek. Urszula Sędzimir

lek. Jolanta Wieczorek-Karasińska

lek. Kinga Janosz 

lek. Janusz Dziedzic 

lek. Mariusz Kawalec

lek. Marta Krzywoń

lek. Anna Modrzyńska-Danak

lek. Świrek Aleksander 

lek. Poręba Paulina

lek. Alina Cempa

lek. Katarzyna Dyś-Fugiel

 

Lekarze w trakcie specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii:

lek. Paweł Barnaś

lek. Dagmara Roguska

lek. Bogumił Bereza

lek. Maria Kaczmarczyk

 

Położna Oddziałowa: mgr Beata Sendor

Zastępca Położnej Oddziałowej: mgr Kinga Szufnarowska

 

Sekretarki medyczne:

Renata Piszczek 

Ewa Kowalska

 

Lokalizacja:

Budynek Główny, Klatka A, B Piętro I

 

Odwiedziny i kontakt z rodziną:

Nie ograniczamy pacjentkom prawa do kontaktu z rodziną czy najbliższymi osobami. Odwiedziny w Oddziale odbywają się w godzinach 14.00 – 18.50

Zwracamy się z prośbą o respektowanie prawa do spokoju i intymności pozostałych pacjentek, zwłaszcza w Oddziale Położniczym oraz o wzajemne dbanie o bezpieczeństwo, dlatego odwiedzający nie mogą być przeziębieni.

Dzieci do lat 12 nie mogą odwiedzać pacjentek, gdyż choroby wieku dziecięcego są bardzo groźne (dzieci zarażają, zanim pojawią się u nich objawy) dla wszystkich noworodków i kobiet w ciąży.

 

Profil i specyfika Oddziału:

Oddział Położnictwa i Ginekologii z Onkologią zatrudnia wykwalifikowany personel medyczny: specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa,  specjalistów z zakresu ginekologii onkologicznej, rezydentów, położne, a także rehabilitantów i psychologów klinicznych. Zapewniamy kompleksową opiekę pacjentkom ze schorzeniami z zakresu układu moczowo-płciowego oraz pacjentkom będącym w ciąży fizjologicznej i powikłanej.

Możliwości diagnostyczno-terapeutyczne:

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY

Przeprowadzamy pełen panel zabiegów z zakresu: ginekologii onkologicznej, leczenia zaburzeń statyki narządu rodnego, mięśniaków macicy, polipów i rozrostów endometrium, torbieli jajnikowych, wysiłkowego nietrzymania moczu, w tym procedury małoinwazyjne – laparoskopia, histeroskopia.

Leczenie zaburzeń statyki narządu rodnego przeprowadzamy z dostępu brzusznego oraz pochwowego.  Wśród operacji z dostępu brzusznego preferujemy metodę małoinwazyjną, jaką jest laparoskopia. Operacje z dostępu pochwowego wykonywane są przez naturalne otwory ciała. Charakteryzują się brakiem widocznych blizn oraz szybkim powrotem do zdrowia . Wśród tego typu operacji rozróżniamy procedury z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki oraz z zastosowaniem implantów.  Ostatecznego wyboru procedury terapeutycznej dokonujemy wraz z pacjentką, po szczegółowym objaśnieniu korzyści i ewentualnego ryzyka danej metody.

Leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu polega na założeniu taśmy pod cewkę moczową od strony pochwy. Procedurę tą cechuje duża skuteczność i minimalna ilość powikłań. Proces leczenia wspomagają fizjoterapeuci uroginekologiczni.

Procedury małoinwazyjne jak laparoskopia i histeroskopia stanowią największy odsetek wykonywanych w Oddziale operacji. Dysponujemy trzema torami wizyjnymi, czterema histeroskopami oraz mikroskopem operacyjnym. Wykonujemy laparoskopowe usunięcie mięśniaków macicy, macicy i cyst jajnikowych. Histeroskopowo usuwamy polipy i mięśniaki podśluzówkowe macicy, przegrody i zrosty wewnątrzmaciczne, a także wykonujemy plastykę blizn po przebytych cięciach cesarskich.

W ramach leczenia schorzeń nowotworowych narządów płciowych wykonujemy zaawansowane procedury onkologiczne. W mniej zaawansowanych stadiach choroby większość zabiegów przeprowadzamy przy pomocy procedur małoinwazyjnych – laparoskopowych cechujących się małą ilością powikłań oraz  zapewniających szybki powrót do sprawności.

Prowadzimy kompleksową opiekę nad pacjentkami zarówno w okresie przed, śród- jak i pooperacyjnym, zapewniając ciągłość leczenia uzupełniającego w postaci chemio- i radioterapii. Wykonujemy badania genetyczne raka jajnika i raka trzonu macicy. W sytuacjach szczególnych prowadzimy leczenie oszczędzające płodność.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i leczniczym, jak endoskop oraz egzoskop do oceny węzłów wartowniczych wybarwionych zielenią indocyjaninową, mikroskop operacyjny, laser argonowy oraz nowoczesną koagulację mono- i bipolarną. 

BLOK PORODOWY I ODDZIAŁ POŁOŻNICZY

Dni otwarte:

W każdy 1. i 3. wtorek miesiąca o godzinie 16:00 (spotkanie przy Poradni Ginekologiczno – Położniczej - parter).

Zapraszamy do funkcjonującej przy Szpitalu Szkoły Rodzenia!

Oferujemy porody rodzinne. W pełni akceptujemy i realizujemy wcześniej ustalony przez pacjentkę plan porodu.

 

Blok porodowy składa się z 5 przestronnych, jednoosobowych sal z łazienkami. Każda sala wyposażona  jest w niezbędne zaplecze medyczne, umożliwiające bezpieczny nadzór nad przebiegiem porodu oraz sprzęt umożliwiający kobietom przybieranie komfortowych pozycji porodowych: materace, piłki, worki sako, poręcze, koło porodowe ROMA oraz nowoczesne, w pełni zautomatyzowane łóżka porodowe.

Obecne na każdej sali porodowej wanny z hydromasażem umożliwiają zmniejszenie odczuć bólowych, a tym samym korzystnie wpływają na przebieg porodu. 

Przez całą dobę zapewniamy dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego. Inne metody służące łagodzeniu bólu porodowego to: aparaty do przezskórnej stymulacji nerwów TENS oraz podtlenek azotu o działaniu odprężającym i uspokajającym.

Nowoczesny bezprzewodowy system kardiotokograficzny, umożliwia pacjentkom poruszanie się oraz przyjmowanie dogodnych pozycji nawet w sytuacji, gdy istnieje konieczność stałego monitorowania dobrostanu płodu.

Nacięcie krocza wykonujemy jedynie ze wskazań, takich jak zagrożenie życia i zdrowia noworodka.

W obrębie Bloku Porodowego znajduje się sala operacyjna, dostępna na wypadek konieczności wykonania nagłego cięcia cesarskiego. Na tej sali wykonujemy również planowe cięcia cesarskie.

Umożliwiamy „kangurowanie” (kontakt skóra do skóry) noworodka przez ojca po cięciu cesarskim. 

 

W ramach Oddziału Położniczego oferujemy sale dwu- lub jednoosobowe w systemie rooming-in, gdzie matki przebywają razem z dzieckiem. Każda sala posiada łazienkę, a łóżka zaopatrzone są w system szybkiego powiadamiania personelu medycznego. W skład Oddziału wchodzi również sala intensywnego nadzoru medycznego.  Zapewniamy porady laktacyjne, pomoc psychologa oraz fizjoterapeuty.  Poradnictwo obejmuje dobór optymalnych pozycji oraz technik laktacyjnych.

W swojej działalności nacisk kładziemy na jak najszybszy, bezpieczny powrót do pełni sił po porodach drogami natury i cięciach cesarskich.

ODDZIAŁ PATOLOGII CIĄŻY

Wykwalifikowany personel medyczny oraz najwyższej jakości sprzęt  zapewniają bezpieczeństwo i opiekę na każdym etapie ciąży. Ścisła współpraca z lekarzami neonatologami oraz nowoczesna aparatura, zapewniają kompleksowy nadzór, a pomoc psychologa ułatwia kobiecie przetrwać te trudne dla niej chwile. 

Leczymy kobiety między innymi z zagrażającym porodem przedwczesnym, niewydolnością cieśniowo-szyjkową, poronieniem zagrażającym oraz innymi nieprawidłowościami przebiegu ciąży. 

W przypadku wskazań przeprowadzamy preindukcję porodu – za pomocą cewnika Foleya lub prostaglandyn stosowanych doustnie i dopochwowo – oraz indukcję porodu.

PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA

Poradnia Ginekologiczno-Położnicza prowadzi diagnostykę i terapię schorzeń narządów płciowych na każdym etapie życia kobiety, a także zapewnia opiekę nad kobietą ciężarną, zarówno w ciąży fizjologicznej jak i powikłanej. 

Nowoczesne zaplecze laboratoryjno-diagnostyczne obejmuje tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ultrasonografię i kolposkopię. Szeroki panel badan  biochemicznych, hormonalnych oraz  markerów nowotworowych zapewnia diagnostykę na najwyższym poziomie.

Poradnia prowadzi badania profilaktyczne schorzeń nowotworowych szyjki macicy.

W ramach szybkiej ścieżki onkologicznej pacjentki z chorobą nowotworową mają zapewniony skrócony czas oczekiwania na procedury diagnostyczne, w tym badania obrazowe, oraz zabiegi operacyjne. Prowadzimy nadzór nad pacjentkami onkologicznymi, zarówno po leczeniu operacyjnym w naszym Szpitalu jak i po leczeniu uzupełniającym w postaci radio- i chemioterapii.

Pacjentki ciężarne mają zapewnioną opiekę na każdym etapie ciąży. Wykonujemy badania ultrasonograficzne i kardiotokograficzne. Umożliwiamy również konsultacje z położną.  

BAZA DOSTĘPNYCH USŁUG OPIEKI ZDROWOTNEJ

ODDZIAŁ POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII Z ONKOLOGIĄ 

ZAPEWNIA DIAGNOSTYKĘ I LECZENIE W ZAKRESIE:

 

  • CHOROBY JAMY BRZUSZNEJ
  • CHOROBY PĘCHERZA MOCZOWEGO I MOCZOWODU
  • CHOROBY ZAKAŹNE NIEWIRUSOWE
  • DIAGNOSTYCZNE I LECZNICZE ZABIEGI JAMY BRZUSZNEJ
  • INNE CHOROBY UKŁADU WYDZIELANIA WEWNĘTRZNEGO
  • KAMICA MOCZOWA
  • KOMPLEKSOWE ZABIEGI DOLNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO BEZ PW
  • KOMPLEKSOWE ZABIEGI DOLNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO Z PW
  • KOMPLEKSOWE ZABIEGI GÓRNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO BEZ PW
  • KOMPLEKSOWE ZABIEGI GÓRNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO Z PW
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE GÓRNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE JAJNIKÓW, JAJOWODÓW I MIEDNICY MNIEJSZEJ
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH UKŁADU ROZRODCZEGO BEZ PW
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH UKŁADU ROZRODCZEGO Z PW
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE W INNYCH CHOROBACH UKŁADU ROZRODCZEGO
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE ZABURZEŃ STATYKI NARZĄDU RODNEGO
  • LECZENIE ZACHOWAWCZE DOLNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO
  • PATOLOGIA CIĄŻY I POŁOGU-DIAGNOSTYKA, OBSERWACJA, LECZENIE
  • PATOLOGIA CIĄŻY LUB PŁODU Z PORODEM
  • PORÓD
  • PORÓD MNOGI LUB PRZEDWCZESNY
  • ŚREDNIE I ENDOSKOPOWE LECZNICZE ZABIEGI JAMY BRZUSZNEJ
  • ZABIEGI W NIETRZYMANIU MOCZU
  • ZABURZENIA ODPŁYWU MOCZU
  • ZAGRAŻAJĄCE LUB DOKONANE PORONIENIE, ZAKOŃCZENIE CIĄŻY OBUMARŁEJ