Szpital wolny od dymu tytoniowego
Szpital wolny od dymu tytoniowego
Po stu latach nieograniczonego stosowania tytoniu przez ludzką populację okazało się, że dym papierosowy stał się zabójcą numer jeden ludzkości. Szacunki epidemiologiczne wskazują, że w XX wieku umarło przedwcześnie z powodu palenia tytoniu sto milionów ludzi. W Polsce palenie papierosów jest przyczyną prawie połowy przedwczesnych zgonów u mężczyzn w średnim wieku. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego, negatywnego wpływu na stan zdrowia Polaków jak tytoń. Potwierdza to obserwacja trendów zdrowotnych w Polsce po II wojnie światowej. W wyniku dziesiątków tysięcy badań klinicznych i epidemiologicznych stwierdzono, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia, nienowotworowych chorób płuc oraz wielu innych ostrych i przewlekłych stanów chorobowych (Konferencja szkoleniowa, Centrum Onkologii. Warszawa 30.09.2003 r).
W październiku 2003 roku wdrożony został pilotażowo na Oddziale Neurologii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza STANDARD EDUKACJI ZDROWOTNEJ W ZAKRESIE ZWALCZANIA NIKOTYNIZMU.
UZASADNIENIE: Palenie tytoniu jest istotnym i jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia.
Pracownicy ochrony zdrowia powinni być przykładem zdrowego stylu życia, ponieważ mają oni ogromny wpływ na kształtowanie postaw zdrowotnych wśród społeczeństwa. Ważnym zadaniem pracowników ochrony zdrowia jest wdrażanie różnych form i metod walki z nikotynizmem. Osobą odpowiedzialną za wdrażanie standardu na Oddziale Neurologii jest pielęgniarka oddziałowa. Standard powstał w Dziale Promocji Zdrowia i Marketingu Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza w Krakowie.
e- mail: promocja@narutowicz.krakow.pl.